VK medya

Localhost Nedir ? Ne işe yarar ? Nasıl yapılır ?

  • Konbuyu başlatan FiveM
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 0
  • Görüntüleme : 82

FiveM

Administrator
Forum Sorumlusu
Hosting Firması
Developer
Katılım
23 Tem 2020
Mesajlar
715
Tepkime puanı
127
Puanları
43
Konum
Muğla
Arkadaşlar konuyu iyice okuyup adımları eksiksiz yaptığınız zaman kesinlikle çalışacaktır. Localhost ; Sadece kişisel bilgisayarla sınırlı bir hizmet servisi demektir. Webhost nasıl ki tüm dünyaya açıksa localhost'ta sadece üzerinde yetkili olan kullanıcılara açıktır. Kendi bilgisayarınız üzerinden oluşturabilirsiniz , içinde kendi yazdığınız veya bulduğunuz scriptleri deneyebilir , bug vs.. olup olmadığını deneyebilirsiniz. Kısaca test sunucusu gibi. Nasıl Yapılır ?

- Öncelikle size 3 adet program vereceğim indirip kurun.
XAMPP :
HEIDISQL :
VISUAL STUDIO CODE :

- Visual studio code sunucu içinde ki config ayarlarını vs.. yapabilirsiniz. (Script düzenlemede vs.. gerekli)


- Heidisql veri tabanı veya bazı dosyaları çektirme vs.. yapabilirsiniz.


- Xampp içinde sunucuyu başlatmadan önce bu programı başlatıcaksınız ve Module kısmında ki Apache ve MySQL starta tıklayacaksınız.İkisininde tıkladıktan sonra yeşil olması gerekiyor. Arka planda çalışması gerekli.- Hangi diski kullanıyorsanız örneğin ben C diskini kullanıyorum.Diskte boş bir yere sol tıklayıp yeni klasör oluşturun ve adını Sunucu yapın.


- Aşşağıda vereceğim winrar dosyasını indirin ve yukarıda diskte oluşturduğumuz " Sunucu " klasörünün içine atın (İçindeki Herşeyi).
Winrar Dosyası :

- Winrar içinde ki server.cfg dosyasına göz atabilirsiniz. İçini elimden geldiğince sizin anlayacağınız şekilde düzenledim ve eklemeler yaptım.

- Sunucu klasörüne attığımız dosyalarda baslat dosyası olacak ona sağ tıkla yapıp düzenle diyin. İçinde C:\Users\YouTube\Desktop\sunucu\run.cmd +exec server.cfg bu yazacaktır. Onu kendinize göre değiştirin örneğin sunucu klasörü C diskinde ozaman şöyle yapmanız gerekiyor. C:\sunucu\run.cmd +exec server.cfg
Eğer " Sunucu " dosyası C diskinde başka bir klasörün içerisindeyse konumunu yazmanız gerekiyor. Örneğin ; C:\programfıles\dosyalarım\sunucu\run.cmd +exec server.cfg

- Heidisql programından çektirmenize gerek yok herşey hazır şekilde. XAMPP programını çalıştırıyoruz ve Apache ve MySQL ksıımlarına start veriyoruz ve yeşil olduktan sonra sunucu klasöründeki baslata çift tıklıyoruz. Karşınıza bir cmd ekranı çıkıcak orada ki işlemler bittikten sonra FiveM'e giriyoruz. F8 tuşuna basıp connect localhost yazıp sunucumuza giriyoruz.

İşinize yaradıysa ne mutlu bana , daha sonra ki konularda database ve çektirme konularınıda anlatacağım bunlar önemli noktolar. Araba tasarımından ve araba ayarlarını , çeşitli scriptler yüklemeyi vs.. anlatacağım. İyi oyunlar :)
 
Üst